14.týden těhotenství

Rezervace místa v naší porodnici (stejně jako v ostaních Pražských porodnicích) je možná až od dokončeného 14.týdne těhotenství (od tzv. dne 14+0). K výpočtu dne 14+0 můžete využít jakoukoliv internetovou porodnickou kalkulačku, případně můžete nahlédnout do naší tabulky (viz. přiložený PDF-soubor na konci této stránky) .

Den 14+0 se v naprosté většině případů určujeme dle dne poslední menstruace (dále PM). Později určené termíny porodu dle ultrazvukových vyšetření se mohou lišit a v průběhu tehotenství se budou určitě měnit. Proto je nejvhodnějším datem pro určení dne 14+0 (dne registrace) právě datum dle PM. Z toho pravidla existují jen dvě výjimky:

  • pokud se liší termín porodu dle PM a termín porodu dle ultrazvuku o minimálně dva týdny, uvažuje se pro registraci předpokládaný termín dle ultrazvuku (mohlo dojít k dřívějšímu/pozdějšímu otěhotnění ... o měsíc)

  • v případě IVF (umělého oplodnění) ... v tomto případě je známo stáří těhotenství přesněji ze dne oplodnění

Pokud si nejste jisti, že uvedený den je správný (popř. máte od svého obvodního gynekologa mírně jiný datum (časté v přestupném roce), můžete si správnost dne 14+0 jednoduše ověřit: den 14+0 musí vyjít na stejný den v týdnu, na který vyšel Váš den PM a na který vychází Váš termín porodu (jsou to dokončené týdny 0+0, 14+0 a 40+0)

Pokud si u nás chcete rezervovat místo (registrace k porodu), měly byste se zapsat přesně na den svého předpokládaného termínu porodu. Pokud zjistíte, že přesně na den uvedený v těhotenské průkazce, je plno, můžete se zapsat i na libovolné místo v okolních +/-5 dnech (ale nesmíte to samozřejmě udělat před dnem 14+0!!!). Tato povolená variabilita vychází ze statistiky minulých let: ve zmíněných +/-5 dnech od předpokládaného termínu porodu se narodí cca 50% dětí.

Soubory ke stažení: